25/2018

Vplyv ciprofloxacínu na rozvoj organického delíria u starších osôb

článok prečítaný 1250 x

Autor: Gabriela Šedivá, Slávka Dubinská, Aneta Bednářová, Jana Vančíková

Ciprofloxacín je často používaná antibakteriálna látka pri liečbe infekcií, najčastejšie nežiaduce účinky pri jej užívaní sú zo strany CNS a zahrňujú neurologické a psychiatrické symptómy. Z psychiatrických symptómov sú to hlavne agitácia, insomnia, halucinácie, ktoré sa vyvinú hlavne u ľudí s organickým postihnutím CNS alebo renálnou insuficienciou. Táto kazuistika poukazuje na dôležitosť ciprofloxacínu ako možnej príčiny vzniku delíria u starších ľudí. Dôležité je myslieť na predpisovanie znížených dávok ciprofloxacínu u starších ľudí s demenciou alebo renálnou insuficienciou.

Kľúčové slová: ciprofloxacín, infekcia, CNS, agitácia, insomnia, halucinácie, renálna insuficiencia

 

Summary

Ciprofloxacin is very often used antibacterial substance for treating infections, the most usually adverse effects during the treatment is from the CNS, including neurological and psychiatric symptoms. They are especially agitation, insomnia, halucination, mainly appeared in patients with organic CNS disability or in patients with renal insufficiency. This case highlights the importance of ciprofloxacin as a cause of delirium in elderly patients. Consideration should be given to prescribing reduced dose ciprofloxacin to elderly patients with demencia or renal impairment.

Key words: Ciprofloxacin, infection, CNS, agitation, insomnia, halucination, renal insufficiency

Čítajte článok

Hodnotenie článku

nízke

vysoké

 
Hodnotenie: 5/5 (3)
 

Diskusia ku článku

Nový príspevok
K tejto stránke neexistuje žiaden príspevok v diskusii.

Vyhľadávanie